Z życia kół


      Dziś są imieniny: Alicji, Edwina i Eryka

Z życia kół SRK

7–9 października 2011 –Wyprawa ze Swoszowic w Bieszczady

Bieszczady są dzikie i piękne o każdej porze roku, ale szczególnie jesienią. Dwudziestoosobowa grupa członków i sympatyków Koła SRK ze Swoszowic na początku października znalazła się w samym sercu Bieszczadzkiego Parku Narodowego dzięki p. prof. Józefowi Mitce i miejscowemu leśniczemu. Wyprawa obfitowała w różne przygody związane z pogodą i warunkami bytowymi charakterystycznymi dla tych gór. Wspaniałe widoki z połonin Bukowego Berda i wieczory wokół płonącego ogniska z towarzyszeniem gitary były nagrodą dla tych, którzy lubią tę formę rekreacji.

lipiec 2011 – Plenerowe spotkanie Koła nr 5 SRK

Korzystając z pięknej lipcowej pogody prezes naszego Koła p. Marek Wrona zaprosił wszystkich członków na wakacyjne rodzinne spotkanie w ogrodzie i wspólne grillowanie.

11 lipca – 23 lipca 2011 – Kolonia letnia dla dzieci i młodzieży z terenu parafii Bożego Ciała

Kolonia letnia dla dzieci i młodzieży z terenu parafii Bożego Ciała została zorganizowana  w dniach od 11.07.11 do 23.07.11 r. przez Koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich działające przy parafii. 


Na wypoczynek do Jastrzębiej Góry wyjechało 42 dzieci łącznie z opiekunami. Uczestnicy kolonii wypoczywali w pięknie położonym (blisko plaży) ośrodku, w otoczeniu zieleni i kwiatów. Warunki mieszkaniowe, sanitarne i wyżywienie było doskonałe. Do swojej dyspozycji mieliśmy pełnowymiarowe boiska sportowe na których koloniści rozgrywali mecze piłki nożnej, siatkowej i koszykówki, oraz plac zabaw dla dzieci młodszych. W samym ośrodku dysponowaliśmy  salą edukacyjną (namiot) do zajęć warsztatowych, w której również codziennie rano mieliśmy mszę św. z homilią Ks. Tomasza.

Czerwiec 2011 – Parafiada 2011 w Swoszowicach

Parafiada w Swoszowicach ma już 12 letnią tradycję. W czerwcu 2011 r. przebiegała pod hasłem „W radości ducha i ciała”. Dochód przeznaczony był na budowę nowego kościoła. Członkowie naszego Koła SRK jak zwykle aktywnie włączyli się w pomoc w przygotowanie i poprowadzenie tej dwudniowej imprezy integrującej dzieci, młodzież i dorosłych – w każdym wieku, we wspólnej pracy a potem zawodach – w licznych konkurencjach sportowych, zabawie i rozrywce kulturalnej. Mieszkańcy osiedla – i nie tylko – bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie do wspólnego spędzenia czasu. Każdy znalazł jakąś formę sportu i zabawy dla siebie.

„W hołdzie bł. Janowi Pawłowi II” – spotkanie otwarte z prof. Gabrielem Turowskim

„W hołdzie bł. Janowi Pawłowi II” pod tym tytułem 11 maja br. Koło nr 5 Stowarzyszenia Rodzin Katolickich w parafii Opatrzności Bożej – Swoszowice zorganizowało w domu parafialnym spotkanie otwarte z prof. Gabrielem Turowskim. Spotkanie miało charakter świadectwa uczestnika „Środowiska Wujkowego” ks. Karola Wojtyły i papieża Jana Pawła II, wieloletniego przyjaciela Papieża, jednej z tych osób świeckich, które tak długo bo od 1949 r. i tak blisko znały błogosławionego.

Prof. Gabriel Turowski – specjalista w zakresie immunologii klinicznej – w maju 1981 r. znalazł się w sześcioosobowym zespole specjalistów z całego świata, którzy pomagali w pooperacyjnym leczeniu Ojca Świętego Jana Pawła II po zamachu. Był uczestnikiem niektórych pielgrzymek apostolskich, jest autorem wspomnień i współautorem wielu opracowań związanych z pontyfikatem Jana Pawła II. Profesor odpowiadał na wiele interesujących nas pytań.

„Spotkanie z ikoną” w parafii Opatrzności Bożej w Swoszowicach (5 kwietnia 2011 r.)

Tuż przed rekolekcjami wielkopostnymi w parafii Opatrzności Bożej w Swoszowicach Koło SRK zorganizowało wystawę w domu parafialnym pt. „Spotkanie z ikoną”
Podziwialiśmy ponad 30 ikon autorstwa Ewy Gadnickiej-Włodarczyk, Agaty Kwiatkowskiej, Małgorzaty Kałuży, Krzysztofa Pado i Doroty Streszewskiej z pracowni św. Łukasza przy Chrześcijańskim Stowarzyszeniu Twórców Sztuki Sakralnej księży Jezuitów w Krakowie, wykonanych z wielką wprawą i pietyzmem według odwiecznych kanonów sztuki pisania ikon zawartych między innymi we wzorniku dla malarzy „Hermeneja”.

Oblicza Chrystusa (Acheiropoieton i Pantokrator), krzyż z kościółka św. Damian z Asyżu, przedstawienie Trójcy Świętej według A. Rublowa różne przedstawienia Madonny z Dzieciątkiem – Eleusa i Hodegetria oraz Matki Bożej Bolesnej, Aniołów: Michała Archanioła, Gabriela, Anioła Stróża oraz ikony przedstawiające wydarzenie Przemienienia Pana Jezusa na górze Tabor. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie.
Na zakończenie twórcy spotkali się z nami by opowiedzieć o historii ikony, symbolice kolorów w ikonie, technologii i ikonografii. Taki sposób ukazywania świętych postaci miał początek już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. Sztukę pisania ikon zachował Kościół Wschodni i dzięki temu przetrwała do dziś. Dowiedzieliśmy się, że ikona rodzi się z wiary, kontemplacji teologów i modlitwy aby służyć kontemplacji i pomagać w modlitwie innym.

Spotkanie z dr Alicją Klich-Rączką na temat: „Ludzie starsi w rodzinie i społeczeństwie”

W niedzielę  27 lutego nasze Koło w parafii swoszowickiej zorganizowało prelekcję specjalisty geriatry z Kliniki Geriatrii CM Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Alicji Klich-Rączki na temat: „Ludzie starsi  w rodzinie i społeczeństwie” pt. Jak przygotować się do drugiej połowy życia?

Biorąc pod uwagę, że jednym z czynników przyspieszających procesy starzenia się człowieka jest nieprzygotowanie do tego etapu życia, zaprosiliśmy na spotkanie wszystkich zainteresowanych tematem (bez ograniczeń wiekowych). Psychologowie twierdzą, że już w średnim wieku powinniśmy zastanawiać się jak może wyglądać moje życie gdy dzieci dorosną i opuszczą dom, gdy nie będę już mógł(a) wykonywać mojej pracy zawodowej.

Koło SRK z dziećmi z Parafii Bożego Ciała na wakacjach w Bieszczadach

Kolonia dla dzieci i młodzieży z parafii Bożego Ciała w Krakowie została zorganizowana w dniach od 19.07.2010 do 31. 07.2010 w Zatwarnicy w Bieszczadzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego.

Dzieci i młodzież poznali góry w Bieszczadach, na które można wejść szlakami z Zatwarnicy: Połoninę Wetlińską przez Przełęcz Orłowicza, górę Ryli w drodze na Krywe, punkt widokowy na górze Magura w drodze na Drewnik-Kamień. Uczestnicy kolonii spacerowali doliną Sanu, zwiedzając wodospad na potoku Hylaty, na potoku Hulski, oraz zwiedzając rezerwat i wodospad w rezerwacie Sine Wiry. W trakcie całodniowej wycieczki autokarowej dzieci zwiedziły zabytki architektury drewnianej cerkwie greckokatolickie w Czarnej, Chmielu, zaporę wodną na Solinie, wysłuchały historii o Bieszczadach, warunkach przyrodniczych, żyjących zwierzętach itp. Ponadto uczestnicy kolonii w grupach brali udział w warsztatach tanecznych, zakończonych pokazem nabytych umiejętności. Codziennie dzieci i młodzież brała udział we mszy św. odprawianej przez ks. Tomasza Tyszkiewicza CRL. Odbyły się konkursy, gry i zabawy integracyjne, mecze piłki nożnej, siatkowej oraz turniej tenisa stołowego. Dzieci i młodzież z kolonii w Zatwarnicy wypoczęła z pewnością w bezpiecznych warunkach, w dobrej serdecznej atmosferze, ujawniając swoje talenty i dobre strony. Kolonia ta mogła odbyć się dzięki ofiarom ludzi dobrej woli i wsparciu ks. Piotra Walczaka CRL proboszcza parafii Bożego Ciała w Krakowie.

Krystyna Hołysz
Prezes Koła Nr 23 przy parafii Bożego Ciała w Krakowie

„Dzielmy się radością i miłością”

„Dzielmy się radością i miłością” – to hasło tegorocznej XI Parafiady w Swoszowicach – rodzinnego spotkania – którego jednym ze współorganizatorów jest nasze Koło SRK.

Dwudniowa, w tym roku 26-27 czerwca, impreza kulturalno-rozrywkowa i sportowa służąca integracji parafii, osiedla a ponadto wspomagająca finansowo budowę nowego kościoła w Swoszowicach odbywa się w otoczeniu parku na boisku WLKS KRAKUS. W przygotowanie Parafiady jest zaangażowanych bardzo wiele osób pod przewodnictwem ks. Proboszcza. Na estradzie występowały zespoły dziecięce, młodzieżowe, ludowe i starsi. Niecodziennym wydarzeniem wśród imprez sportowych były II Zawody Motolotni o puchar ks. Proboszcza. „Z nieba” posypała się też słodka niespodzianka – cukierki zrzucane z motolotni. Rewelacyjny był wieczorny pokaz sztucznych ogni. Oba dni pełne atrakcji kończyły zabawy taneczne. Mieszkańcy Swoszowic i okolic bardzo licznie uczestniczyli w imprezie.

Działalność Koła SRK nr 5 w Parafii Opatrzności Bożej w Swoszowicach

Piaski Nowe – Opłatek w Parafii Matki Bożej Różańcowej


W niedzielę 10 stycznia 2010 r. Bogusława i Zbigniew Cichoniowie wzięli udział w spotkaniu opłatkowym w Domu Parafialnym parafii Matki Bożej Różańcowej. Na widowni zebrali się przedstawiciele licznych grup parafialnych i członkowie koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Dzieci z najmłodszych klas wystawiły jasełka o Bożym Narodzeniu w reżyserii sióstr pracujących przy parafii. Następnie ks. Proboszcz Andrzej Burek powitał wszystkich zebranych a także senatora Zbigniewa Cichonia, którego biografię przybliżył widzom prezes koła SRK w tej parafii inż. Zbigniew Opolski.
Senator Zbigniew Cichoń gratulując parafii tak zdolnych młodych talentów aktorskich pośród najmłodszych złożył życzenia ks. Proboszczowi i wszystkim uczestnikom spotkania a następnie odczytał uchwałę Stowarzyszenia Rodzin Katolickich o poszanowaniu Krzyża.

Na zakończenie spotkania wszyscy zebrani podzielili się opłatkiem składając sobie nawzajem serdeczne życzenia i kolędowali jeszcze dłuższy czas.

Dzieci z Parafii Bożego Ciała odpoczywały na kolonii w Łebie

Kolonia w Łebie w Ośrodku Kolonijno – Wypoczynkowym „Gaja” została zorganizowana w dniach od 16.07.09 do 28.07.09 r przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Koło Nr 23 przy Parafii Bożego Ciała w Krakowie dla dzieci i młodzieży z terenu parafii. Na kolonii wypoczywało 46 dzieci. Uczestnicy kolonii wypoczywali w pięknie położonym (blisko plaży) ośrodku, w otoczeniu zieleni i kwiatów. Warunki mieszkaniowe, sanitarne i wyżywienie było doskonałe. Do swojej dyspozycji po drugiej stronie ulicy mieliśmy pełnowymiarowe boisko sportowe na którym chłopcy rozgrywali mecze piłki nożnej, odbywały się konkursy sportowe itp. W samym ośrodku dysponowaliśmy piękną i nowoczesną salą edukacyjną, która wykorzystywana była do codziennej mszy św., do zajęć warsztatowych, do organizowania dyskotek, konkursów :rysunkowych, (wybory miss i mister kolonii), turnieje: wiedzy ekologicznej, o życiu Jana Pawła II. Dzieci i młodzież w trakcie kolonii miała okazję do prezentacji swoich umiejętności artystycznych w układach tanecznych, w krótkich scenach kabaretowych i w poezji mówionej wierszy ks. Jana Twardowskiego. Odbyły się również konkursy w tenisa stołowego. Największą atrakcją były kąpiele morskie pod opieką ratowników i plażowanie na szerokich, czystych plażach. Uczestnicy zagrali między kolonijny mecz piłki siatkowej na plaży z wynikiem 3 do 1 dla drużyny z Krakowa.
Odbyliśmy wycieczki do Słowińskiego Parku Narodowego na ruchome wydmy o wysokości 42 m nad poziomem morza, wracając brzegiem morza do Łeby. Atrakcją dla kolonistów był również rejs statkiem „Kubuś” po morzu, zwiedzanie portu, statku „Błyskawica” i „Daru Pomorza” w Gdyni podczas całodziennej wycieczki do Gdańska. Uczestnicy kolonii zwiedzili również skansen wsi kaszubskiej w Klukach. Podróż do Gdyni i z Gdyni do Krakowa odbyliśmy pociągiem pośpiesznym PKP z miejscami do leżenia.

KIBICUJEMY ŻYCIU” – XVI DNI BIEŻANOWA

30–31 maja 2009

Organizatorzy:

Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Parafia Narodzenia NMP, KS Bieżanowianka, Restauracja Magillo, Dom Kultury „Dwór Czeczów”, Rada Dzielnicy

Sobota 30 maja 2009

9.00 – Rozgrywki Dzikich Drużyn – Finały

17.00 – Msza św. Jubilatów 25 i 50 lecia sakramentu

18.00 – występy dla Jubilatów w auli kościoła Narodzenia NMP

XVI DNI BIEŻANOWA – harmonogram estrady w dniu 31 maja

9.00 – Msza św. polowa

10.00 – Otwarcie obchodów XVI Dni Bieżanowa i powitanie gości

10.10 – Występ zespołu Diecezjalnej Diakonii Cantate Domino

10.50 – Muzyczny KDK Eden

11.10 – Występ dzieci z Przedszkola Nr 176 – spektakl pt. „Czysta Ziemia”

11.30 – Spektakl „Pan Twardowski w Bieżanowie” w wykonaniu teatrzyku SP Nr 124

11.45 – Występ dzieci z Przedszkola Nr 135 – „Coś dla mamy i taty”

12.00 – Oficjalne otwarcie rozgrywek sportowych, prezentacja zespołów

12.15 – Spektakl pt. „Na ratunek Ziemi” w w wykonaniu uczniów klasy III SP Nr 24

12.30 – Koncert Zespołu Pieśni Ludowych Koza Nieboga (15 min)

12.45 – Występ zespołu tańca nowoczesnego Beaty Dańdy (10 min)

12.55 – Występ młodzieży Dzielnicy XII – taniec nowoczesny.

13.05 – Występ dzieci uczęszczających na zajęcia taneczne w Dworze Czeczów

13.15 – Pokaz samoobrony (poza sceną).

13.30 – Spektakl teatralny „Bajki rozmaite” na podstawie wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima w wykonaniu Teatru Studio Mobile oraz gry, zabawy,

14.45 – Finał: konkursu fotograficznego „Dzielnica XII na poważnie i wesoło”

15.00 – Koncert zespołu 20 Akordeonistów z Rudy Śląskiej, dyryguje Robert Kier

15.45 – Finał konkursu plastycznego inspirowanego muzyką i poezją o wiośnie pt. „Barwy wiosny”

16.00 – „Muzyka jest dobra na serce” – Barbara Leśniak i młodzież Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 12

16.30 – Rozdanie nagród w Turnieju Dzikich Drużyn

Przerwa techniczna

16.45 – Występ zespołu rockowego Purple Haze

17.20 – Występ zespołu MANeKING Myślenice

18.00 – Hip–hop i krakowski raper KaRRamBa

18.30 – Magillo – wyniki rozgrywek sportowych

18.45 – Mini Recital Agnieszki Masyjan „Maxi” /Bary Solono zapowiedź finału

19.15 – Licytacja fantów na rzecz Instytutu Pediatrii

19.30 – Loteria fantowa na rzecz wakacyjnego wypoczynku dzieci z Bieżanowa

21.00 – Widowisko pt. „Pierwszy krzyk, czyli jak powstał świat?” w wykonaniu zespołu taneczno–akrobatycznego Art Gym Team. Muzyka: zespół „Żmij”; choreografia: Maciej Talik oraz występ zespołu Siódmy Czakram Ziemi (teatr ognia)

21.30 – Finał Dni i Gwiazda Wieczoru – Barry Solono, pokazy pirotechniczne

22.00 – Bal z Gwiazdami.

Na terenach KS Bieżanowianki stoiska kiermaszowe szkół, przedszkoli, sponsorów i firm współpracujących. Dla uczestników warsztaty wyrabiania ozdób z gliny. Dodatkowo pokazy, jazdy balonem lub na kucykach i quadach, karuzele, samochodziki, dmuchańce, lody, napoje, wata cukrowa, lody, mała i duża loteria.

Restauracja Magillo na terenach KS Bieżanowianka zaprasza od 12.00 na Turniej piłkarski z udziałem drużyn rewelacyjnych drużyn. W szranki stają: prowadzona przez znanego trenera drużyna Magillo z reprezentantami Polski ( Hajto, Kłos), bokserzy (pod wodzą D.Michalczewskiego ), Szefów Kuchni ( Kurt Scheller ), restauracja U babci Maliny (Marek Motyka ), drużyny Heban, Media Market, Mix Elektronix oraz aktorzy i dziennikarze krakowscy TVP3. Atrakcyjne będą pokazy kulinarne i konkursy Restauracji Magillo.

Parking dla gości przy ulicy Lipowskiego, przy Dworze Czeczów ul J.Popiełuszki i na ulicy Drożdżowej.

Dojazd autobusem linii 133 lub spacer od pętli tramwajowej Bieżanów Nowy (9,13,3,23)

Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmiany programu.