15 stycznia 2013 – Mec. Zbigniew Cichoń laureatem nagrody im. Jerzego Ciesielskiego

Krakowski adwokat otrzymał nagrodę im. Jerzego Ciesielskiego, którą jest ikona Świętej Rodziny. Nagroda ma na celu podziękowanie osobie, która jest zaangażowana w działania na rzecz rodzin w Polsce. Uroczystość odbyła się w sali senackiej Politechniki Krakowskiej. Następnie została odprawiona Msza św. w kościele pw. św. Floriana w Krakowie, której przewodniczył Krajowy Duszpasterz Prawników ks. dr Jan Pasierbek.

Posłuchaj archiwalną transmisję z Senatu Politechniki Krakowskiej zarejestrowaną przez rozgłośnię Radia Maryja:

Nagroda przyznawana jest corocznie przez kapitułę ufundowaną przez wydawcę Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”.

– Zbigniew Cichoń dołącza do grona tych, którzy otrzymali nagrodę której patronuje Sługa Boży Jerzy Ciesielski. Wręczenie nagrody odbywa się w Sali senackiej Politechniki Krakowskiej jako, że patron nagrody to wychowanek i nauczyciel akademicki, który pracował właśnie w Politechnice Krakowskiej – powiedział prof. dr hab. inż. Janusz Kawecki.

Obecny na uroczystości ks. bp Jan Szkodoń podkreślił:

– Tę nagrodę otrzymuje dziś chrześcijanin, mąż, ojciec, a także dziadek, człowiek zasłużony w dziedzinie prawa. Wszyscy wiemy, jak Pan Mecenas broni prawdy sprawiedliwości jednostki, wspólnoty i rodziny, która realizuje Boże prawo. Za tę obronę mówimy dziś „Bóg zapłać”. Niech ta nagroda będzie umocnieniem w walce na rzecz rodzin.

Odbierając nagrodę – ikonę Św. Rodziny – tegoroczny laureat powiedział:

– W czasie studiów poznałem maksymę „Żyć uczciwie i nikomu nie szkodzić”. Zachwyciłem się nią i chciałem według niej żyć. Szybko jednak doszedłem do wniosku, że to za mało i trzeba do tego dołożyć miłosierdzie. Powołaniem prawnika nie jest tylko rzetelne wykonywanie obowiązków lecz także czynienie miłosierdzia – mówił Zbigniew Jan Cichoń.

– Dla mnie to niespodzianka i zaskoczenie a zarazem zobowiązanie do tego, żeby swoim życiem sprostać tym wymaganiom jakie niesie ta nagroda. Starać się swoje życie tak układać, aby iść krok w krok za tymi wskazaniami życiowymi, które błogosławiony Jerzy Ciesielski nam wszystkim dawał – zaznaczył mec. Zbigniew Cichoń.

Nagroda im. Sługi Bożego Jerzego Ciesielskiego została wręczona po raz siedemnasty. W poprzednich latach otrzymali ją m. in. lekarz Marek Krobicki. prof. Gabriel Turowski, mec. Zbigniew Chojnacki.

Uroczystość odbyła się w sali Senackiej Politechniki Krakowskiej, gdzie wykładał Jerzy Ciesielski (1929-1970), patron nagrody, człowiek wielkiej wiary, animator duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Floriana prowadzonego przez Karola Wojtyłę.

Tegoroczny laureat nagrody im. Ciesielskiego, jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od czasów studenckiego uczestnictwa w działalności Duszpasterstwa Akademickiego „Beczka” prowadzonego przez krakowskich dominikanów, angażuje się w działalność dobroczynną na rzecz ubogich i potrzebujących.

Laureat łączy działalność zawodową z działalnością publiczną. Jest m. in. prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Krakowskiej, był dwukrotnie wybrany Sędzią Trybunału Stanu, zaś w latach 2007-2011 senatorem z listy PiS. Jego żona Bogusława jest polonistką, wieloletnią redaktorką w Wydawnictwie Literackim, autorką filmów dokumentalnych m. in. o Edycie Stein i Jerzym Ciesielskim. Mają dwoje dzieci.